Hlavní stranaEdiceEdiční plánLaser-newsObjednávka
 
Alan Campbell
domovské stránky / dosud vydané tituly
 
Britský spisovatel, celým jménem Alan Martin Campbell, narodil se 7. července 1971 ve skotském Falkirku, kde také vyrůstal. Shoda šťastných sedmiček v datu narození mu zdá se nadělila štědrou dávku talentu a kreativity. V roce 1993 dokončil studium počítačových věd a následně se věnoval tvorbě her na různé platformy, podílel se rovněž na vývoji úspěšné série Grand Theft Auto, kterou opustil po dokončení třetího dílu. Od týmové práce přestoupil k osamělému spisovatelskému řemeslu, na němž ho mimo jiné lákala absolutní kontrola nad výsledkem. A protože je už od mládí fanouškem fantastiky, v oblibě má zejména Michaela J. Harrisona, Mervyna Peaka, Stephena R. Donaldsona a G. R. R. Martina, nebylo pochyb, do jakého žánru budou jeho úvodní práce spadat. Vyjma četby a hraní her se rád věnuje rovněž snowboardingu, jízdě na motorce, cestování, kempování a fotografování. Českou republiku navštívil na svém starém motocyklu značky Triumph a má na ni ty nejlepší vzpomínky. Dnes bydlí ve skotském Jižním Lanarkshiru a pracuje na nové fantasy trilogii, která by sice neměla souviset s předchozí sérií, ale zachová si obdobné temné ladění.

Do stovky let staré Hluboké brány vstoupil poprvé debutovým románem Scar Night (2006, česky Zjizvená noc/Laser-books 2009), úvodním dílem temné fantasy trilogie Kodex Hluboké brány. Příběh z města zavěšeného nad zdánlivě bezednou propastí (což má být v podstatě jednoduchá metafora života) sebou přinesl především působivou atmosféru, spoustu akce a ústřední trojici zajímavých postav, které čelí úkladům vychytralého zrádce. Aby zabránili zničení svého domova, musí hrdinové odložit vzájemné spory a společně se vydat do hlubin propasti pod Hlubokou branou, kterou proti nepřátelům dosud spolehlivě bránila letka vzducholodí, snad jediná známka vyspělejší technologie. Dvojice pokračování otevírají pod názvy Iron Angel (2008=Penny Devil, česky Železný anděl/připravuje Laser-books) a God of Clocks (2009, česky Bůh času/připravuje Laser-books) děj širšímu okolí metropole a s tím i většímu počtu postav. V mohutném proudu autorské představivosti tu měšťané bojují o holé přežití a přitom sledují válku démonů, padlých andělů a bohů, zatímco je lidstvo zatlačeno až na samý okraj vyhubení a brána pekel zůstává i nadále otevřena.

Ačkoli se Campbell patrně nehodlá k sérii vracet, alespoň tedy v blízké budoucnosti, přesto neodolal, aby cyklus rozšířil alespoň o samostatně vydanou novelu Lye Street (2008), v níž sleduje pokus zlomit prokletí obestírající rodinu Greenů. Každých padesát let si anděl Karneval z tohoto rodu vybírá oběť, ovšem po pěti stech letech je do Hluboké brány v zoufalé snaze přervat prastarý kruh krvavého násilí přivolán válečník, jenž by ji měl být schopný zastavit. Stejně jako trilogie i tato novela dokazuje, že Alan Campbell je nadějnou tváří moderní fantasy. Ve svém díle spojuje temnou atmosféru a záplavu akčních scén spolu se snahou o tvorbu zajímavých postav i prostředí, to vše prozatím v lehce neuspořádaném stylu příznačném pro začínajícího autora, přesto však jsou jeho knihy vysoce zábavné a slibují mnohé i do budoucna.
 
Copyright © Martin Šust, použití jakékoli části textu je povoleno pouze se souhlasem autora.
 
 
Laserweb 2.1 - Copyright © Laser-books 2007. Hlavní strana: www.laser-books.cz E-mail: laserbooks@seznam.cz
Při nalezení jakýchokoli závad či nedostatků nás prosím kontaktujte.