Hlavní stranaEdiceEdiční plánLaser-newsObjednávka
 
Jay Lake
domovské stránky / dosud vydané tituly
 
Američan, celým jménem Joseph Edward Lake Jr., narozen 6. června 1964 v taiwanském Taipeji, vyrůstal na Taiwanu a v Nigérii jako syn diplomata, humanitní studia na Texaské univerzitě dokončil v roce 1986, do roku 2000 žil v tamním Austinu, poté se přestěhoval do oregonského Portlandu. Dnes pracuje jako marketingový manažer v telekomunikační společnosti, v minulosti se živil jako konzultant, programátor, prodejce, vlastnil také reklamní společnost. V roce 1998 adoptoval dceru, ovšem po deseti letech manželství žije rodina od roku 2003 odděleně, i když Lake bydlí ve stejném domě, takže je dceři neustále nablízku. Rád cestuje a leze po horách na tichomořském severozápadě. Psaní se věnuje od roku 2000, kdy se přidal k autorské skupině Wordos s předsevzetím napsat jednu povídku týdně, dodnes je s více než stem publikovaných kratších prací jedním z nejplodnějších žánrových spisovatelů, i když ho v poslední době trochu brzdí snad úspěšný boj s rakovinou a s tím spojený kolotoč operačních zákroků a terapie.

Do žánru vstoupil povídkou „The Courtesy of Guests“ (Bones of the World, ed. Bruce Holland Rogers 2001). Jeho nejúspěšnější kratší prací stále zůstává noveleta „Into the Gardens of Sweet Night“ (L. Ron Hubbard Presents Writers of the Future Volume XIX, ed. Algis Budrys 2003-nom. Hugo, česky V Zahradách vlahé noci-Trochu divné kusy 2/Laser-books 2006). O rok později si především díky ní odnesl Cenu Johna W. Campbella pro nadějného nováčka žánru. Povídky dosud vydal v souborech Greetings From Lake Wu (2003), Green Grow the Rushes-Oh (2004), Dogs in the Moonlight (2004), American Sorrows (2004) a The River Knows Its Own (2007). V současnosti se k vydání připravuje soubor The Sky That Wraps (2010) a samostatně vydané novely The Specific Gravity of Grief (2010) a The Baby Killers (2010). U nás známe například povídky „The Lizard of Ooze“ (Flytrap 2005, česky Ještěr ze Sklůzu-New Weird/Laser-books 2008), „The American Dead“ (Interzone 2006, česky Američtí mrtví-Trochu divné kusy 3/Laser-books 2007) a „The Sky That Wraps the World Round, Past the Blue and Into the Black“ (Clarkesword 2008, česky Nebe, jenž halí svět, skrze modř a dál až do černoty-Ikarie 2010/1). Poměrně slušné úspěchy sbírá Lake rovněž jako spolueditor malonákladových antologií, ať už jde o uznávanou řadu Polyphony (2002-2006, 6 svazků), sestavovanou ve spolupráci s Deborah Layneovou, či o antologie All-Star Zeppelin Adventure Stories (2004, sp. David Moles), Exquisite Corpuscle (2008, sp. Frank Wu), Spicy Slipstream Stories (2008, sp. Nick Mamatas), Other Earths (2009, sp. Nick Gevers) a Footprints (2009, sp. Eric T. Reynolds). Samostatně sestavil antologii experimentální fikce TEL: Stories (2005). Zvláště řadě Polyphony se již od počátku dostávalo značné pozornosti a pravidelně byla nominována na cenu World Fantasy Award.

Stále ještě poměrně nedávno vydal svůj první román Rocket Science (2005), svéráznou poctu klasické science fiction, dějem nabitý příběh, v němž zdravotně postižený dělník pomáhá mladému válečnému hrdinovi s experimentálním leteckým vynálezem, jenž si nelegálně odvezl z nacisty poničené Evropy. Stejně jako povídková tvorba má i tento krátký román svá slabá i silná místa, Lake dokáže napsat svižný barvitý příběh, bohužel někdy je těch barev až příliš a příběh ztrácí pevný rámec, přesto jde o pozoruhodný románový debut. Následovala dekadentní městská fantasy Trial of Flowers: A Novel of City Imperishable (2006, česky Květinová zkouška/Laser-books/2007), kritikou vřele přijatá a navazující na snahy o proměnu žánru, které lze vypozorovat v dílech Chiny Miévilla, Jeffa VanderMeera či K. J. Bishopové. Trojice hlavních hrdinů musí zabránit zničení všeho, co v životě znají, kypícímu městu hrozí zkáza, rozkládá se zevnitř, zatímco za branami číhají armády nepřítele. Politické intriky, zmizelí bohové, pozůstatky kdysi mocné říše, protichůdné požadavky bezpočtu zájmových skupin, to vše dává vyniknout živoucí fresce města, které na pozadí bohatého, proměnlivého a překvapivého příběhu žije a dýchá. Román předchází volně související příběh povídky „The Soul Bottles“ (Leviathan 4, ed. Forrest Aguirre 2004, č. Lahve duší-Pevnost 4/2007) a k cyklu se váže rovněž povídka „Promises: A Tale of the City Imperishable“ (Paper Cities, ed. Ekaterina Sedia 2008, česky Sliby: Příběh z nehynoucího města-Ikarie 8/2008) a volněji rovněž kraťoučká „Real North“ (Helix 2006). Ačkoli Lake přiznává, že cyklus z Nehynoucího města není jeho stěžejním dílem, přesto se do jeho ulic s chutí vrátil v románu Madness of Flowers (2009), kde se opět objevuje dobře známá trojice antihrdinů tentokrát v příběhu, v němž nechybí krvavé politické intriky, ovšem objeví se zde rovněž korzárská blokáda a výprava za pokladem, která může město pozvednout, ale i zničit. Pokud se bude románu prodejně dařit, pak se Lake zřejmě odhodlá celou sérii završit pokračováním s pracovním názvem Reign of Flowers (připravuje se).

Pozice autorova ústředního díla dost možná – alespoň v současnosti – náleží sérii započaté románem Mainspring (2007, č. Srdce světa/Laser-books 2010), steampunkové směsi fantasy a science fiction motivů. Příběh nás zavádí do viktoriánské éry, ovšem do zcela jiné reality – americké državy jsou stále pod vlivem Anglie, obrovské vzducholodi Královského námořnictva křižují nebesy a Země se dál otáčí na ohromném mosazném soukolí, která Bůh vsadil na nebesa, a spořádaně, půlnoc za půlnocí a rok za rokem putují kolem Slunce. Hodinářský učeň Hethor je mosazným andělem vyzván, aby natáhl dotikávající Srdce světa a zachránil Zemi, což se ukáže být pouhým začátkem dlouhé a nebezpečné cesty. Původně samostatné dílo se Lake opět rozhodl rozšířit, tentokrát hned románovou dvojicí Escapement (2008) a Pinion (2010). V ní se seznamujeme s geniální dívkou Paolinou, jež je jakýmsi ekvivalentem Isaaca Newtona. Od mala vyrůstá v odloučení uprostřed Atlantského oceánu, ovšem touží poznat širý svět. Její neobvyklý talent pro technologii a magii se však rychle stává středem zájmu mnohých, ať už ji budou chtít využít nebo zabít jako příliš nebezpečnou, zvláště když vynalezne přístroj, jenž vkládá téměř božskou sílu do rukou prakticky kohokoli, kdo jej vlastní. Lake k cyklu samozřejmě připojil i kratší práce, v tomto případě jde o povídky „Chain of Fools“ (Subterranean Press Magazine 2008) a „Chain of Stars“ (Subterranean Press Magazine 2009).

Není to tak dlouho, co se Lake pustil do třetího rozsáhlejšího projektu, na jehož počátku stojí román Green (2009). V jádru jde o příběh inspirovaný dospíváním autorovy adoptované dcery původem z Číny v rasově odlišném americkém prostředí, v širším pohledu se Lake vrací do světa Nehynoucího města, ačkoli to tu nehraje žádnou roli, město pouze existuje kdesi ve stejném univerzu. Svěží fantasy plná exotických míst a bohatého jazyka nabízí příběh dívky, která byla ve třech letech prodána a následně vycvičena jako kurtizána a vražedkyně, přesto si však zachovává pevnou vůli a svobodnou mysl, což je těžké už samo o sobě, a ještě obtížnější, když jde o spletitou síť intrik nesmrtelných a o mocenský boj hašteřivých bohů. Nakladatel si krátce po odevzdání díla vyžádal pokračování, a tak se můžeme těšit na dvojici románů Endurance (2011) a Kalimpura (2012). K sérii se volně pojí rovněž povídky „People of Leaf and Branch“ (Fantasy 2009) a „The Passion of Mother Vajpai“ (Subterranean: Tales of Dark Fantasy 2, ed. William Schafer 2010, sp. Shannon Pageová). Do stejného širšího univerza jako předchozí trilogie spadá rovněž chystaný román Our Lady of the Islands (připravuje se), napsaný opět ve spolupráci s autorovou životní partnerkou Shannon Pageovou. Jde o fantasy příběh ženy ve středním věku, která se vedle vnoučat, nepovedeného manželství a vcelku úspěšného podnikání dosti neochotně zaplete do špinavé hry bohů a politiků.

Důkazem, jak plodný autor Jay Lake je, jsou četné další rozpracované projekty, z nichž některé vznikají už delší dobu – historický thriller z Nizozemí sedmnáctého století s pracovním názvem Black Tulip (připravuje se), ve spolupráci s otcem psaný diplomatický thriller The Rockefeller Plot (připravuje se), román Heart of the Beast (připravuje se), jenž vzniká ve spolupráci s přítelem Jeffem VanderMeerem, příběh z magií pozměněného amerického západu Original Destiny, Manifest Sin (připravuje se), anebo science fiction pro mládež Other Me (připravuje se). Lake se netají rovněž tím, že by se po několika fantasy projektech rád věnoval rovněž science fiction, či spíše space opeře, tedy žánru, do něhož spadá jeho nejambicióznější chystaný projekt. Aktuálně si space operu vyzkoušel v krátkém románu či spíše samostatně vydané novele Death of a Starship (2010), kde se různé frakce snaží nalézt dlouho ztracený bitevní křižník, ačkoli skrývá tajemství, jež by mělo raději zůstat navždy skryto. Ovšem to byla jen nesmělá příprava k sérii Sunspin, což má být rozmáchlá a snad poprvé jako cyklus plánovaná trilogie, z níž už mohli čtenáři alespoň ochutnat v souvisejících povídkách „To Raise a Mutiny Betwixt Yourselves“ (The New Space Opera II, eds. Gardner Dozois and Jonathan Strahan 2009), „Torquing Vacuum“ (Clarkesword 2010) a „Permanent Fatal Errors“ (Is Anybody Out There?, eds. Nick Gevers a Marty Halpern 2010).

Jay Lake je jednoduše neskutečně pracovitý spisovatel s bohatou, výbušnou a nikdy neutuchající představivostí, zdánlivě bezbřehým přísunem bizarně atraktivních nápadů, citem pro dobrodružství a akci, autor, jenž nabízí skvělou směs originality a čtivosti. Snad ho čeká zářivá budoucnost, a to i v českém překladu.
 
Copyright © Martin Šust, použití jakékoli části textu je povoleno pouze se souhlasem autora.
 
 
Laserweb 2.1 - Copyright © Laser-books 2007. Hlavní strana: www.laser-books.cz E-mail: laserbooks@seznam.cz
Při nalezení jakýchokoli závad či nedostatků nás prosím kontaktujte.