8. září 1966 měli diváci ve Spojených státech první možnost spatřit na obrazovkách loď Enterprise (ti bohatší v barvách), kapitána Kirka, Spocka, Kostru a další členy posádky této krásné lodi neotřelých tvarů. Zajímavostí je, a toto trvá v podstatě dodnes se spoustou jiných seriálů, že za diváky kanadskými zaostali o 2 dny. Tamní CTV odvysílala stejnou epizodu, tedy tu ve správném pořadí šestou – „The Man Trap“ (česky jako „Past na muže“) – již 6. zaří. Ale vzhledem k počtu obyvatel i zemi původu se za berné datum považuje právě to dnešní, tedy osmého. Na skutečný pilot seriálu „Where No Man Has Gone Before“ (Kam se dosud žádný člověk nevydal) si obecenstvo muselo počkat až do 22. téhož měsíce. Dnes můžeme jen těžko soudit, jak moc to bylo matoucí.
Star Trek sice budil velkou pozornost, ale nikoli svou sledovaností, nýbrž tím, co zobrazoval – společnost bez rozdílu ras. Afroamerické komodory, admirály – ty všechny hodnostně nadřazené bělošským kapitánům a důstojníkům. Doktor Martin Luther King sice označoval Star Trek za výjimečný a byl to jediný pořad, který směli jeho děti sledovat v televizi, představoval však pouze názor utlačované minority a majoritní většina dávala studiu hlasitě najevo svůj nesouhlas, který necelý rok po uvedení málem vyústil ve zrušení seriálu. Naštěstí pro nás se tak nestalo a vznikla druhá, po všech stránkách pokročilejší, řada, jejíž osud ovšem v závěru vypadal podobně chmurně, jako u řady první. Jenže 2 roky stačí a fanoušci byli na světě. Jednou z největších pak byla Bjo Trimble. Dokázala zorganizovat obrovskou dopisovou kampaň, díky níž studio přistoupilo k natočení řady třetí. Do té doby šlo o bezprecedentní událost.
Více se dozvíte zde: Bjo Trimble: The Woman Who Saved Star Trek
Přesto však byl osud futuristického seriálu po třetím roce svého života zpečetěn. Slabou sledovanost už nedokázali obměkčit žádné dopisy, ani kampaně.
Zlatá sedmdesátá
Neúspěšný seriál byl prodán kabelovým stanicím, kde díky svým častým reprízám v různých vysílacím časech konečně zaznamenal obrovský úspěch. Ten vedl k produkci animovaných příběhů, ale ty vzhledem ke svému formátu nedokázaly přílišně zaujmout. Sledovanost původních tří řad ale stoupala, co tedy s tím? A tak se už v roce ’75 začaly rodit myšlenky na filmové zpracování seriálu. Coby nejreálnější možnost se jevil remake. Ano už tehdy 🙂 Vznikly různé concept-arty a návrhy scénářů, z nichž nejslibnější nesl titul „Planeta Titánů“. Nebyl ale slibný natolik, aby se přešlo k vlastní produkci.
Když se podíváte na návrh lodi na obrázku, zjistíte odkud že aktuálně čerpá chystaný seriál Star Trek: Discovery 🙂
Hvězdné války
Star Wars George Lucase a studia 20th Century Fox v roce ’77 jsou ale tou největší hybnou silou pro nový Star Trek. Jejich úspěch představuje živoucí klíčový element ve sledu dalších událostí. Paramount na základě úspěchu žánru okamžitě rozjíždí přípravy nového seriálu Star Trek: Fáze II. (více o něm naleznete zde) Tentokráte jsme se už málem dostali k samotné produkci. Málem. Neúspěch malého konkurenčního komornějšího seriálu s názvem Battlestar Galactica (ano, i ta má svojí TOSku) přiměl vedení Paramount Pictures přehodnotit své plány a definitivně byl odsouhlasen film. Star Trek: Film. Star Trek: Motion Picture.
Jednoduchý název dávající jasně tušit, že půjde o tentýž oblíbený Star Trek, jaký zobrazoval seriál, jen ve velkolepějším pojetí stříbrného plátna. Při započítání inflace je film z roku 1979 tím jasně nejúspěšnějším z celé desítky snímků klasického Star Treku.
Studiu i divákům však bylo jasné, že má-li se kapitán Kirk vrátit znovu, musí přijít změna.
Khaaaaaaaaann!
Osmdesátá léta nemohla hostit vizi těch šedesátých. Na těžký facelifingový úkol byl najat Nicholas Meyer, mladý režisér, za kterým stála jen jeho povedená režie filmu „Time After Time“. A to bylo ono. Tento geniální tah, za který je Paramount Pictures samo sobě vděčno asi dodnes, strhl tu obrovskou lavinu fanouškovské lásky a obdivu a mnozí říkají, že tomuto snímku se dodnes nic nevyrovnalo. Právě tehdejšímu vedení studia a všem dalším generacím producentů a režisérů, showrunnerů a všem ostatním, kteří o Star Trek pečovali s láskou a citem, vděčíme za další a další pokračování a reinkarnace našeho oblíbeného vesmíru.
Ne náhodou byl tento film o 14 let později vybrán televizí Nova, aby jako první Star Trek v českých zemích, vklouzl do podvědomí našinců a rozpoutal obdobné nadšení. Pravda, chvíli to trvalo, ale dnes jsme zemí, kde je Star Trek velice populární a jednou z mála, kde stále vychází překlady rozmanitého portfolia dostupných knih.
text: Albert Balatka
K meninám som dostala prvý diel Star Trek. Priateľ mi ju kúpil od Vas. Prečítala som ho ani nie za deň. Videla som všetky filmy, ale prečítať si knihu je úplne o niečom inom. Keďže idú Vianoce už viem, že znovu u Vás spraví objednávku. Už sa veľmi teším.
Tak to je skvělé! Jsme moc rádi, že se vám startrekové romány líbí a dělají radost 😉 Které tituly jste našla pod stromečkem?