Na začátku roku jsme prostřednictvím sociálních sítí začali avizovat sjednocení formátů v rámci nakladatelství, což se týká převážně malých brožovaných (paperbacků) o rozměru 108×165, tedy převážně řad Star Trek a Mistrovská díla sci-fi. S těžkých srdcem jsme se pro tuto změnu rozhodli hned z několika důvodů. Pojďme se na ně podívat…

„Malý formát“ je náročný na výrobu. Ačkoli se to podle velikosti na první pohled nezdá, menší formát zároveň představuje složitější proces. Na straně tiskárny se více řeže, tudíž je vyžadována větší strojová preciznost, sazeč má zase starosti s počtem a délkou řádků.

Společně s tím, že nejsme jediní, kdo tento formát opouští, tudíž je pro tiskárnu výrobně čím dál dražší, se všechny faktory propisují do jednoho ekonomického hlediska. 108×165 tak přestal být výhodným – jeho koncová cena by se v blízkém horizontu dostala v podstatě na dvojnásobek ceny za stranu z roku 2018.

Rozhodli jsme se, že něco takového nechceme dopustit a raději jsme přistoupili ke standardizaci formátu paperbacku na mnohem populárnější a výrobně snazší a levnější 119×185. Tento formát dobře znáte – naše tituly v něm vycházejí už dlouho; z autorů třeba Joe Abercrombie, nebo Kevin Hearne.

Víme, že v knihovničce vzniknou zuby, na druhou stranu jsme přesvědčeni, že primární je obsah knihy, a že ten jeden výškový centimetr nebude hrát tu určující roli 😉 Sjednocení formátů je cenou za to, abychom mohli i nadále pokračovat stejně kvalitně, jako doposud.

Pokud však existuje rozjetá série, jako třeba skvělý Prstenec od Larryho Nivena nebo 3. část Neuromancera Mona Lisa Overdrive, vyjde taková ještě ve formátu původním. Naproti tomu novinka Médium, která stojí sama za sebe, je již zhotovena ve formátu novém, větším.

Jiná situace je pak u Star Treku, kde ač jsou romány řazené v sériích, jde o samostatné příběhy, které nejsou pevnou součástí například trilogie, tudíž se na velký formát přešlo od konkrétního bodu, jímž se stal voyagerový román Nehodni.

Děkujeme za pochopení,
Váš Laser tým.