S. T. Joshi sest. Černá křídla Cthulhu 5

Tento pátý díl S. T. Joshiho kritikou ceněné řady Černá křídla obsahuje dvacet příběhů, které používají Lovecraftův mýtus jako základ pro nápadité výpravy do podivných a děsivých hájemství.

Jedním z ústředních témat Lovecraftovy práce je problematická povaha vědy v lidských záležitostech a proto zde najdeme příběhy Caitlín R. Kiernanové, Lynne Jamneckové a Donalda R. Burlesona, v nichž se vědci setkávají tváří v tvář s děsivými důsledky svých objevů.

Lovecraft byl mistrem „smyslu pro místo“, vymýšlel imaginární města v Nové Anglii s bohatou a zlověstnou historií sahající staletími, takže povídky Jonathana Thomase, W. H. Pugmirea a Sunnity K. Brockové přivádějí k životu města Arkham, Kingsport a Innsmouth. Sam Gafford, Darrell Schweitzer a Stephen Woodworth vyvolávají hrůzu v jiných koutech amerického kontinentu, zatímco britští spisovatelé David Hambling a John Reppion nacházejí lovecraftovský horor v málo známých městech v Anglii. Budování světa, které vedlo Lovecrafta k vytvoření celého vesmíru zasazeného do říše snů, opakují ve svých příbězích Cody Goodfellow, Mark Howard Jones a Donald Tyson.

Šílenství je vždy rizikem povolání „pátračů po hrůze“, kteří zalidňují Lovecraftovy příběhy. Proto povídky Roberta H. Waugha, Nicole Cushingové a Nancy Kilpatrickové palčivě popisují psychologické úchylky hrdinů, kteří se setkávají s bizarností. Lovecraft sám se stal ikonickou osobností a jeho vyzáblá postava se plíží příběhy Jasona C. Eckhardta a Mollie L. Burlesonové. Tento svazek uzavírá, stejně jako v minulém dílu, dlouhá báseň Wadea Germana, jedné z nejdynamičtějších postav pozoruhodné renesance podivné poezie, inspirované dílem Lovecrafta a jeho kolegů.

vázaná, 336 stran, překlad Milan Žáček


Kategorie:

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí “S. T. Joshi sest. Černá křídla Cthulhu 5”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *