S potěšením si vás dovolujeme informovat, že pozvání nakladatelství Euromedia Group na veletrh Svět knihy 2019 přijali dva významní zahraniční autoři.
Tad Williams, autor fantasy ságy Jasný osten, Žal a Trn
Narodil se 1957 v Kalifornském San José jako Robert Paul Williams. Jméno Tad přijal až jako svůj pseudonym.
Literární kariéru zahájil vtipnou zvířecí fantasy o kočkách Tailchaser’s Song (1985). Následně prohlásil, že není spokojen s většinou fantasy ság následujících po Tolkienovi, a proto napsal ambiciózní sérii Jasný osten, Žal a Trn, jež se stala nejen bestsellerem, ale i jedním z kanonických děl žánru.
V jednotlivých dílech trilogie Trůn z dračích kostí (1988), Kámen rozluky (1990) a Věž zeleného anděla (1993) kritizuje určité prvky děl tolkienovských pokračovatelů – například rasistický podtext charakteristiky nelidských ras a zjednodušující rozdělení sil na Dobro a Zlo. Východní Ard, v němž se trilogie odehrává, ovládli lidé na úkor starších ras podobně jako kolonisté současné Spojené státy, zatímco Hrad velkého krále Hayholt je složitá stavba, jejíž symbolika připomíná Peakův Gormenghast i středověká metropolitní města. Zápletka, založená na hledání řady magických artefaktů, je sice konvenční, ale plná znepokojivě realistických tónů, pro které se trilogie stala jednou z inspirací slavné Hry o trůny. Autorův nedávný návrat do tohoto světa v románu Srdce ztraceného (2017), a především pak v nové trilogii Poslední král Východního Ardu, jejíž český překlad se chystá, byl jednou z žánrových událostí posledních let.
I další Williamsovy romány často narušovaly tradiční představy o žánru. Child of an Ancient City (1992 – ve spolupráci s Ninou Kirki Hoffmanovou) je upírským příběhem ozvláštněným orientálními prvky. Caliban’s Hour (1994) polemizuje se Shakespearem podobným způsobem, jako trilogie polemizuje s Tolkienem, a představuje Kalibánův pohled na události, které Shakespeare líčil v Bouři.
Čtyřsvazkový cyklus Jinozemě s jednotlivými částmi Město Zlatého stínu (1996), Řeka modrého ohně (1998), Hora černého skla (1999) a Moře stříbrného světla (2001) je pro změnu sci-fi, odehrává se však ve fantastické virtuální realitě, kterou ovládá tajemné bratrstvo Grálu, jehož členové hledají způsob jak dosáhnout nesmrtelnosti.
Beseda na veletrhu Svět knihy 2019 proběhne v pátek, 10. května v poledne, ve Velkém sále
KNIŽNÍ NOVINKA Srdce ztraceného – vyjde 3. 5. 2019 v nakladatelství Laser, 248 stran, 279 Kč
A druhým autorem je…
Stefan Ahnhem (*1966)
Švédský spisovatel Stefan Ahnhem žije ve Stockholmu a už více než dvacet let píše scénáře pro televizní a filmová studia – mimo jiné je autorem několika epizod známého seriálu Wallander.
Na poli literatury debutoval v roce 2014 krimirománem Oběť bez tváře, v němž atraktivně zkombinoval psychologický thriller, akční zápletku sériových vražd a tradici severské detektivní školy. A zároveň otevřel i sérii případů stockholmského detektiva Fabiana Riska. Na první román vzápětí navázal dalšími dvěma tituly – Devátý hrob (2015) a Osmnáct pod nulou (2016). Tato bestsellerová série, v níž podle svých slov hodlá pokračovat, dokud se Fabian Risk neunaví, sklízí mezinárodní úspěchy již v šestadvaceti zemích.
Beseda na veletrhu Svět knihy 2019 proběhne v sobotu, 11. května v poledne, ve Velkém sále
KNIŽNÍ NOVINKA Osmnáct pod nulou – vyjde 2. 5. 2019 v nakladatelství Kalibr, 472 stran, 399 Kč