Knižních sérií vychází opravdu mnoho a pamatovat si všechny postavy a zápletky než vyjde pokračování, je skoro nemožné. Proto pro vás samotný Theo Addair sepsal to nejdůležitější, co se dělo v knize Ve stínu oskeruše 1: Na kraj světa, abyste si připomněli a byli před čtením Čtyřměstí v obraze. Předem varujeme – článek obsahuje spoilery!

Fiktivnímu, avšak lidskému světu vládne technologická korporace, jejíž prezidium sídlí ve Čtyřměstí, kolébce počínajícího rozvoje strojírenství i vzdělanosti. Dříve rozšíření uctívači Matky Země, jejichž rituály prý dokážou svázat dvě duše nedělitelným svazkem, byli korporací postaveni mimo zákon a při odhalení jsou trestáni za čarodějnictví.


Vesnický kluk KIRO se v devíti letech se setká s přidrzlou holkou TEREZOU, která ho postupně učí ovládat sílu Země. Po určitém výcviku dokáže Kiro přimět libovolnou rostlinu během chvilky vyrůst z holé země, Tereza však slibuje, že v budoucnu by mohl manipulovat i zemí samotnou, např. nechat vytrysknout pramen na povrch apod. 

Brzy nato se seznámí s DARIEM, prvním a jediným opravdovým přítelem, a stanou se nerozluční. Po několika letech však Darius odejde do Čtyřměstí, v podobnou dobu Kiro ztratí otce a rozkmotří se i s Terezou, a tak se náhle sám protlouká životem a nepřestává čekat, že se Darius vrátí. 

V osmnácti Kiro slouží jako zahradník nedaleko rodné vsi u ANASTÁZIE a vstoupí s ní do svazku duší. Ze Čtyřměstí konečně dorazí Darius, ale chřadne a Kiro s Anastázií ho zachrání rituálem uctívačů Matky Země, při kterém spojí do jednoho svazku duše všech tří zmíněných – věc nevídaná, protože svazky duší jsou známé vždy jen mezi dvěma lidmi. 

Brzy nato se objeví i Tereza, která jim vysvětlí, že Země je ohrožena bezohledným drancováním, jež ve jménu pokroku provádí vládnoucí korporace. Představí jim staré proroctví, podle něhož mohou Zemi před touto zkázou zachránit výpravou na nejjižnější kraj známého světa zvaný Výheň. Jejich úkolem je přinést odtamtud netopýry žijící na tamním malém ostrůvku. 

Spolu se psem se vydají na cestu, při níž se potýkají s hladem, žízní, počasím i nepřáteli a dozvídají se, že sarkastická Tereza je ve skutečnosti vtělením Matky Země. Kiro si uvědomí povahu své náklonnosti k Dariovi, ale jelikož ví, že to odporuje zákonům Společnosti, a Darius vždy zákonů dbal, rozhodne se to utajit. 

Netopýry sice získají, ale po nehodě s jedním z nich zahyne jejich pes, a ačkoli medicína a výzkum chorob je ještě opravdu v plenkách, nakonec trojice pochopí, že netopýři jsou přenašeči smrtící choroby a Tereziným plánem bylo rozšířit nákazu do Čtyřměstí a celkově do civilizovaného světa – tak by vyhladila většinu lidstva a zachránila Zemi. Hrdinové jsou trpce rozčarováni, chystají se pozabíjet netopýry, které už stačili přepravit na pevninu, a vrátit se domů. Darius se však také nakazí a než ho nemoc zcela zachvátí, raději – přinejmenším pokud Kiro s Anastázií vědí – spáchá sebevraždu skokem z útesu.

Text: Theo Addair

Pokračování s podtitulem Čtyřměstí vychází již 11. 9.